The PROTEC 95-150 high-pressure piston pump can be used for airless applications with up to 530 bar. It is ideal for medium to large surfaces and materials with high viscosity.


The PROTEC 95-150 high-pressure piston pump can be used for airless applications with up to 530 bar. It is ideal for medium to large surfaces and materials with high viscosity.
High pressure piston pump, stainless steel, for airless applications up to 530 bar and 9 l/min. Very robust and ideal for heavy-duty corrosion protection.
A constantly uniform material flow with particularly low pulsation ensures optimum coating results. The intelligent design of the air motor reliably prevents power losses due to icing.
Large fluid sections up to 240 cm³ double stroke volume ensure low piston speed and high dynamic pressure. Perfect to apply abrasive corrosion protection materials such as zink-rich primers.
Pump inlet valve with an extra large valve ball up to 45 mm Ø enables maximum reliable suction capacity even with highly viscous material. A single hammer blow is all that is needed for quick and complete disassembly.
The trolley "RackCaddy" is extremely robust and a safe all-around protection for pump and accessories - even in case of a crash. An integrated suspension makes crane transport easy. The large wheels with solid rubber tires ensure a power-saving transport to the place of use.
| Application area | Metal coating, Protective Coating |
|---|---|
| Application technique | Airless |
| Processable materials | Water-borne, Solvent-borne, Abrasive, sensitive to moisture |
| Material Wetted Parts | Stainless steel, Hard chrome, Carbide, PTFE (polytetrafluoroethylene), PE (polyethylene) |
| Weight | 58 kg |
| Material outlet | M M24x1,5 |
| Compressed air connection | I G 1'' |
| Air inlet pressure | 2-5.6 bar |
| Max. Material Pressure | 530 bar |
| Volumetric flow per double stroke | 150 cm³ |
| Volumetric Flow per Minute | 9 l/min |
| Max. Stroke Rate | 60 1/min |
| Sound level at 6 bar air pressure | 81 dB(A) |
| Max. Allowed Inclination | 10 ° |
| Transmission ratio (:1) | 95 :1 |
| Material pH value | 9-3.5 pH |
| Material temperature | 5-80 °C |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.