AirCoat manual guns are extremely compact and make manual coating work easier.




AirCoat manual guns are extremely compact and make manual coating work easier.
Light AirCoat manual gun with excellent ergonomics for smaller hands. With various nozzles and air caps for materials with low and highest viscosity.
The WAGNER air guidance system enables optimal atomization results for every application. The reduced material pressure provides an extremely soft spray pattern.
The forged housing ensures high reliability even under the toughest production conditions.
Adaptation to water- or solvent-containing materials is achieved by simply replacing the air cap.
With two gun sizes for different users and the low trigger and holding forces of the gun, fatigue-free working is possible.
| Application area | Metal coating, Plastic coating, Wood coating |
|---|---|
| Application technique | AirCoat |
| Processable materials | Water-borne |
| Material Wetted Parts | Stainless steel, Carbide, PA (polyamide), POM (polyacetal), PTFE (polytetrafluoroethylene) |
| Weight | 600 g |
| Compressed air connection | M G 1/4'' |
| Max. Material Pressure | 250 bar |
| Max. Sound Level | 82 dB(A) |
| Nozzle size | 0.007-0.023 " |
| Operating temperature | 5-40 °C |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.