The EvoMotion 5-60 low-pressure feeding pump can be used for airspray applications with up to 40 bar.

The EvoMotion 5-60 low-pressure feeding pump can be used for airspray applications with up to 40 bar.
Low-pressure feeding pump for airspray applications with high-viscosity material or long hose lines. Up to 40 bar and 3.6 l/min.
EvoMotion piston-pumps work highly efficient to ensure excellent coating results with their even material flow at constant pressure.
The paint section made completely of stainless steel and the hard chrome-coated running surfaces reduce wear to a minimum. The motor is very low-maintenance and does not require any special lubricants.
Together with the WAGNER stroke sensor, the pump becomes feeding and measuring unit together! The material flow is measured precisely and completely without material contact in the pump.
The paint section is completely made of stainless steel and is suitable for processing both solvent-based and water-based materials.
| Application area | Metal coating, Plastic coating, Wood coating, Demolding and separating, Adhesive bonding |
|---|---|
| Application technique | Airspray |
| Processable materials | Water-borne, Solvent-borne, Abrasive, sensitive to moisture |
| Material Wetted Parts | Stainless steel, Carbide, Hard chrome, PTFE (polytetrafluoroethylene), PE (polyethylene) |
| Weight | 13 kg |
| Material outlet | M M24x1,5 |
| Air inlet pressure | 2.5-8 bar |
| Max. Material Pressure | 40 bar |
| Max. Volumetric Flow | 3.6 l/min |
| Volumetric flow per double stroke | 60 cm³ |
| Max. Stroke Rate | 60 1/min |
| Sound level at 6 bar air pressure | 63 dB(A) |
| Max. Allowed Inclination | 10 ° |
| Transmission ratio (:1) | 5 :1 |
| Material pH value | 9-3.5 pH |
| Material temperature | 5-80 °C |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.