The EvoMotion 20-30 high-pressure piston pump can be used for AirCoat applications with up to 160 bar and one gun.


The EvoMotion 20-30 high-pressure piston pump can be used for AirCoat applications with up to 160 bar and one gun.
High-pressure piston pump, stainless steel, for AirCoat applications 160 bar and 1.8 l/min max. Ideal e.g. for professional single coating work stations production and for workshops.
EvoMotion piston-pumps work highly efficient to ensure excellent coating results with their even material flow at constant pressure.
Fluid sections are entirely made from stainless steel. High quality and self-adjusting packings reduce wear to a minimum. The air-motor is nearly maintenance-free and does not need any additional lubricants.
With the variant-configurator, pumps, accessories and components, right up to ready-to-use spraypacks can be selected according to the coating task.
The "Compact" version impresses with its very low cleaning effort. The upside down pump allows the smallest internal volume for minimal time and material expenses during flushing! Ideal for mobile use and quick cleaning or color change.
| Application area | Metal coating, Wood coating, Demolding and separating |
|---|---|
| Application technique | AirCoat |
| Processable materials | Water-borne, Solvent-borne, dispersion-adhesives |
| Material Wetted Parts | Stainless steel, PE (polyethylene), PTFE (polytetrafluoroethylene), Hard chrome |
| Number of guns | 1-1 |
| Weight | 11 kg |
| Material outlet | M NPS 1/4'' |
| Air inlet pressure | 2.5-8 bar |
| Max. Material Pressure | 160 bar |
| Max. Volumetric Flow | 1.8 l/min |
| Volumetric flow per double stroke | 30 cm³ |
| Max. Stroke Rate | 60 1/min |
| Sound level at 6 bar air pressure | 74 dB(A) |
| Max. Allowed Inclination | 10 ° |
| Transmission ratio (:1) | 20 :1 |
| Material pH value | 3.5-9 pH |
| Material temperature | 5-80 °C |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.