Om du planerar något större projekt och inte bara sprutar inomhusväggfärg, ska du använda sprutsystemet W 590. Med två sprutpistoler – för tjock- och tunnflytande färgmaterial – är du väl förberedd för projekt med både väggfärger, lacker och träskyddsmedel. Med den kraftfulla X-Boost turbinen hanterar du tillsammans med det innovativa I-Spray munstycket så gott som alla vanliga färgmaterial utan utspädning. Du kan alltid arbeta flexibelt även vid sprutningen: luft- och färgvolymen regleras steglöst. Och sprutstrålen kan justeras horisontellt eller vertikalt beroende på den önskade arbetsriktningen. För lacker och lasyrer kan den även justeras till en punktstråle, vilket ger snabb och perfekt täckande färgpåläggning. W 590 FLEXiO levereras i en praktisk väska.
Jämnt, täckande färgskikt med alla vanligt förekommande färger, även outspädda material iendast ett arbetssteg.
Delbar pistol för snabbt byte av pistoltillsats och enkel rengöring.
Variabel reglering av luftmängden, idealiskt för bearbetning av material med olika viskositet.
Inställbar färgstråle som kan anpassas exakt till det aktuella objektet.
Steglös reglering av färgmängden för noggranna arbeten.
Patenterat I-SPRAY-munstycke för högsta sönderdelning och hög viskositetstolerans, även för tjockflytande färger.
X-Boost-turbin för högre effekt och snabb arbetshastighet.
| Article number | 2361538 |
|---|---|
| Material | Väggfärger, lack & glasyr |
| Projektets storlek | litet - stort |
| Kapacitet | 15 m² på 6 min |
| Produktegenskaper | praktisk väska / extra pistotillsats för lacker och lasyrer |
| Färgmängd | steglöst reglerbar, 0–500 ml/min |
| Sönderdelningseffekt | 200 W |
| Effekt | 630 W |
| Max. viskositet | hanterar alla vanliga färgmaterial outspätt |
| Behållarens volym | 1300 ml för väggfärger, 800 ml för lack & glasyr |