RRP 2.370,95 inklusive moms
Med W 690 FLEXiO får du två färgsprutsystem till priset av ett. Med sina två pistoltillsatser kan du använda W 690 för dina projekt både inomhus och utomhus. Oavsett om det gäller inomhusväggfärger eller lacker och lasyrer får du alltid strålande resultat tack vare den jämna färgpåläggningen, även på besvärliga ytor. Det innovativa I-Spray munstycket sönderdelar inomhusväggfärger optimalt och ger ett jämnt och perfekt täckande färgskikt. Sprutstrålen kan ställas in variabelt och luftmängden kan regleras steglöst. Med pistolen Standard för lacker och lasyrer kan du till och med åstadkomma en punktstråle – för snabb och perfekt färgpåläggning.
Jämnt, täckande färgskikt med alla vanligt förekommande färger, även outspädda material i endast ett arbetssteg.
Delbar pistol för snabbt byte av pistoltillsats och enkelrengöring.
Variabel reglering av luftmängden, idealiskt för bearbetning av material med olika viskositet.
Inställbar färgstråle som kan anpassas exakt till detaktuella objektet.
Steglös reglering av färgmängden för noggrannaarbeten.
Patenterat I-SPRAY-munstycke för högsta sönderdelning och hög viskositetstolerans, även för tjockflytande färger.
X-Boost-turbin för högre effekt och snabb arbetshastighet.
Grundaggregatet kan bäras på ryggen eller stå på golvet för bekväm och enkel färgpåföring.
| Article number | 2361543 |
|---|---|
| Material | Väggfärger, lack & glasyr |
| Projektets storlek | litet - stort |
| Kapacitet | 15 m² på 6 min |
| Produktegenskaper | variabel reglering av luftmängd |
| Färgmängd | steglöst reglerbar, 0-400ml/min |
| Sönderdelningseffekt | 200 W |
| Effekt | 630 W |
| Max. viskositet | hanterar alla vanliga färgmaterial outspätt släta ytor och särskilt trögflytande färger späder du ut med 10% |
| Behållarens volym | 1800 ml för väggfärger, 800 ml för lack & glasyr |
| Slanglängd | 3,5 m |