RRP 3.087,95 inklusive moms
Universalsprutsystemet W 950 gör jobbet ännu lättare. Med den 70 cm långa sprutlansen kan du måla höga tak och väggar samt stora ytor utan att anstränga dig. Färgen sugs direkt från färghinken via en slang genom lansen och sprutas perfekt täckande på väggen. Så blir det ännu lättare att sätta färg på dina väggar och tak. Det gäller också rengöringen – tack vare en självrengöringsfunktion är systemet rent på några minuter. Med den medföljande adaptern och en extra pistol kan enheten även användas för applicering av lacker, lasyrer och träskyddsmedel.
Jämnt, täckande färgskikt med alla vanligt förekommande färger, även outspädda material i endast ett arbetssteg.
Delbar pistol för snabbt byte av pistoltillsats och enkel rengöring.
Inställbar färgstråle som kan anpassas exakt till det aktuella objektet.
Steglös reglering av färgmängden för noggranna arbeten.
Patenterat I-SPRAY-munstycke för högsta sönderdelning och högviskositetstolerans, även för tjockflytande färger.
X-Boost-turbin för högre effekt och snabb arbetshastighet.
Obehindrat arbete på höga väggar och tak och stor aktionsradie tack vare den praktiska sprutlansen.
Suger direkt ur färghinken, inget behov av att hälla över eller fylla på färgen.
Självrengörande funktion – pumpenheten och slangen rengörs automatiskt på några få minuter.
Extra bekväm tack vare upphöjd manöverpanel.
| Article number | 2361555 |
|---|---|
| Material | Väggfärg, lack & glasyr |
| Projektets storlek | medium - stort |
| Kapacitet | 15 m2 på 5 min |
| Produktegenskaper | Lans för höga väggar och tak / direkt sug / självrengöringsfunktion / extra sprutfäste för färger och glasurer |
| Färgmängd | steglöst reglerbar, 0-525 ml/min |
| Sönderdelningseffekt | 200 Watt |
| Effekt | 630 W |
| Max. viskositet | hanterar alla vanliga färgmaterial outspätt (släta ytor och särskilt trögflytande färger späder du ut med 10%) |
| Behållarens volym | 800 ml för lack & glasyr |
| Slanglängd | 3,5 m |