The automatic gun ensures high application efficiency and perfect coating results.


The automatic gun ensures high application efficiency and perfect coating results.
WAGNER SupraCoat is based on pure HVLP technology and offers decisive advantages compared to so-called HVLP plug-in systems and conventional air guns. The low kinetic energy of the paint particles ensures a differentiated spray jet with little overspray and turbulence. The optimized design of the SupraCoat gun achieves an excellent surface finish and also allows higher viscosity paints to be processed.
Adaptation to different materials (e.g. water- or solvent-based) is achieved by simply and quickly replacing the air caps.
The membrane technology ensures a long service life with fast switching times.
The application of HVLP technology ensures high application efficiency and perfect coating results.
An internally and externally controlled version, standard and robot base plates as well as extensive accessories allow universal use of the gun. The attachment of the material and air connections on the rear side allows a flexible adjustment.
The material and air connectors are positioned on the rear for maximum flexibility.
An internally and externally controlled version, standard and robot base plates as well as extensive accessories allow universal use of the gun. The attachment of the material and air connections on the rear side allows a flexible adjustment.
| Application area | Metal coating, Plastic coating, Wood coating |
|---|---|
| Application technique | Airspray - HVLP |
| Processable materials | Water-borne, Solvent-borne, shear sensitive, sensitive to moisture |
| Material Wetted Parts | Stainless steel, PTFE (polytetrafluoroethylene), Carbide, UHMW-PE (ultra-high molecular weight polyethylene) |
| Dimensions | 132 x 50 x 82 mm |
| Weight | 880 g |
| Max. Material Pressure | 160 bar |
| Max. Sound Level | 82 dB(A) |
| Operating temperature | 5-40 °C |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.