The Puma 3-600 low-pressure piston pump can be used for larger feeding systems with up to 24 bar.


The Puma 3-600 low-pressure piston pump can be used for larger feeding systems with up to 24 bar.
Low-pressure piston pump, stainless steel, for larger conveying systems and circulation systems up to 30 l/min.
A constantly uniform material flow with particularly low pulsation ensures optimum coating results. The intelligent design of the air motor reliably prevents power losses due to icing.
All operating elements are ergonomically integrated in the compact maintenance unit. This ensures easy adjustment and operation of the pump.
The easily accessible separating agent chamber, easy-to-replace packs, and the ability to disassemble the paint section for maintenance purposes independently of the air motor significantly reduce maintenance requirements and service times.
| Application area | Metal coating, Plastic coating, Protective Coating, Wood coating |
|---|---|
| Processable materials | Water-borne, Solvent-borne, Abrasive, shear sensitive, sensitive to moisture |
| Material Wetted Parts | Stainless steel, Hard chrome, Carbide, PE (polyethylene), PTFE (polytetrafluoroethylene) |
| Weight | 35 kg |
| Material outlet | M M24x1,5 |
| Compressed air connection | I G 1/2'' |
| Air inlet pressure | 2.5-8 bar |
| Max. Material Pressure | 24 bar |
| Volumetric flow per double stroke | 600 cm³ |
| Volumetric Flow per Minute | 30 l/min |
| Max. Stroke Rate | 50 1/min |
| Sound level at 6 bar air pressure | 74 dB(A) |
| Max. Allowed Inclination | 10 ° |
| Transmission ratio (:1) | 3 :1 |
| Material pH value | 3.5-9 pH |
| Material temperature | 5-80 °C |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.