Electrostatic manual guns are particularly robust, offer a high level of operating comfort and enable ergonomic working.




Electrostatic manual guns are particularly robust, offer a high level of operating comfort and enable ergonomic working.
Electrostatic manual gun for AirCoat applications using low-conductivity solvent-based enamels. With integrated high-voltage cascade Also required: VM 500 or VM 5000 control unit.
General information on electrostatic liquid coating can be found here.
The GM 5000 automatic guns offer a soft and homogeneous spray jet for high coating quality and outstanding application efficiency. Typically, 30-50% of material can be saved compared to conventional coating processes.
The replaceable hook significantly reduces service costs.
The GM 5000 gun series complies with CE and Atex zone 1 standards. For maximum safety of the painter, the grounding of the gun is monitored by the control unit. It automatically disconnects the high voltage as soon as the grounding is interrupted.
Innovative nozzles and air caps, specially developed for the perfect combination of optimum droplet size with electrostatic charge for particularly high coating performance and quality.
The material is ionized by the flexible and durable electrode directly on the material nozzle. It retains its shape even under extreme loads and ensures a consistent material charge and good grip.
| Application area | Metal coating, Wood coating |
|---|---|
| Application technique | AirCoat, Electrostatic solvent-based |
| Processable materials | Solvent-borne, Abrasive, shear sensitive, sensitive to moisture |
| Material Wetted Parts | Stainless steel, PA 12 (polyamide 12), PEEK (Polyetheretherketone), POM-C (Polyacetal Copolymer), Carbide |
| Weight | 710 g |
| Compressed air connection | M G 1/4'' |
| Max. Material Pressure | 250 bar |
| Max. Sound Level | 73 dB(A) |
| Operating temperature | 5-40 °C |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.