



SuperFinish 23 TempSpray is ideal for spraying enamels, primers, glazes, impregnations, oils and greases in medium-sized new construction and renovation projects. With additional accessories, SuperFinish 23 Plus can also be used as an emulsions device. This is made possible by WAGNER's QLS long-stroke technology, which enables the processing of a wide variety of materials, even those that are sensitive to shear.
TempSpray heats the coating material in the hose, which leads to a perfect viscosity without thinning and an optimal paint application. This creates particularly high-quality surfaces and even highly viscous VOC paints can be sprayed without any problems.
Perfect surface results thanks to heated hose
Also ideal for highly viscous materials such as VOC enamels.
The TempSpray system heats the material directly in the hose, thereby ensuring perfect viscosity without diluting as well as optimum paint application
| Article number | 2341496 |
|---|---|
| MATERIALS HANDLED | Enamels, primers, varnishes, impregnations, oil-based materials, greases |
| PRICE CATEGORY (CAT. 1-5) | Category 2 |
| MAX. NOZZLE SIZE | 0.023" |
| MAX. DELIVERY RATE | 2.6 l/min |
| OPERATING PRESSURE | 25 Mpa |
| WEIGHT on SKID | 26 kg |
| WEIGHT on cart | MAX. 29 kg |
| MOTOR OUTPUT | 1.3 kw |
| VOLTAGE | 110 V |
| POSSIBLE SUCTION SYSTEMS (ACCESSORIES MAY BE REQUIRED) | Hopper, rigid suction system |
| TECHNOLOGY | Diaphragm pump |
| DRIVE | Electrical |
| EXPLOSION PROTECTION | No |
| MAX. PRESSURE | 250 bar |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.