

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.
The WAGNER HeavyCoat 950 E piston pump is a very powerful hydraulic airless sprayer and is particularly suitable for large commercial projects where materials such as flame retardant, emulsion, latex, fabric adhesives, corrosion protection, thick-film materials, bitumen or airless spray filler are applied.
The high delivery rate of 6.6 l/min enables long hose lengths - ideal for large projects such as façade renovation or building refurbishment.
Practical details such as the telescopic handle and the SwingCart swivelling pump unit make the HeavyCoat 950 E piston pump easy to clean and compact during transportation.
Despite its high performance, the electrically operated airless unit does not require heavy current, but can be operated with normal current.
Versatile in use thanks to high delivery capacity
Powerful but light: Compact for ease of transport
Innovative HeavyCoat product features: With a choice of either a petrol or electric motor which can be switched in a few minutes! - Fast container changeovers, easy to clean and transport thanks to the swivelling Swing Cart pump unit etc.
| Article number | 2332184 |
|---|---|
| MATERIALS HANDLED | Latex paint, dispersion paints, fire protection and thick film materials, zinc dust and micaceous iron ore paints, Airless spray primer, sprayable glue, anti-corrosive agents, thick coating materials and bitumen-like coating materials |
| PRICE CATEGORY (CAT. 1-5) | Category 4 |
| MAX. NOZZLE SIZE | 0.052" |
| MAX. DELIVERY RATE | 6.6 l/min |
| OPERATING PRESSURE | 25 MPa |
| WEIGHT | 83 kg |
| MOTOR OUTPUT | 3.6 kW |
| VOLTAGE | 230 V / 50 Hz |
| POSSIBLE SUCTION SYSTEMS (ACCESSORIES MAY BE REQUIRED) | Rigid suction system |
| TECHNOLOGY | Piston pump |
| DRIVE | Electric |
| EXPLOSION PROTECTION | No |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.