RRP 176.330,00 inklusive moms
WAGNER kolvpump HeavyCoat 950 E är en mycket kraftfull hydraulisk Airless-sprututrustning, som är speciellt lämplig för stora yrkesprojekt då material som flamskydd, dispersion, latex, vävlim, korrosionsskydd, tjockskiktsmaterial, bitumen eller Airless sprutspackel påförs.
Den höga matningseffekten på 6,6 l/min möjliggör stora slanglängder – perfekt vid stora projekt som fasadrenoveringar eller fastighetssanering.
Praktiska detaljer som den höjdställbara dragstången och den svängbara pumpenheten SwingCart gör kolvpumpen HeavyCoat 950 E rengöringsvänlig och kompakt vid transport.
Den elektriskt drivna Airless-utrustningen kräver ingen starkström, trots sin höga effekt, utan klarar sig med normalström.
Många arbetsområden tack vare den kraftiga pumpprestandan
Enkel men ändå högpresterande: Kompakta mått för enkel transport
Innovativa HeavyCoat produktegenskaper: Finns med bensin- eller elmotor, kan ombyggas inom få minuter - även bättre prestanda med SSP - snabbt containerbyte, enkel rengöring och transport tack vare svängbara pumpenheten SwingCart etc.
| Article number | 2332184 |
|---|---|
| Bearbetningsbart material | Latexfärger, dispersionsfärger, flamskydds- och tjockfilms material, zinkrika färger och pansarfärger, Airless-sprutspatel, sprutningsbara lim, antikorrosiva medel, tjocka beläggningsmaterial och bitumenliknande sprutmaterial |
| Max. munstycksstorlek | 0,052" |
| Max. matarmängd | 6,6 l/min |
| Driftstryck | 25 MPa |
| Vikt | 83 kg |
| Motoreffekt | 3,6 kW |
| Spänning | 230 V/50 Hz |
| Sugsystemsmöjligheter (ev. tillbehörsdel krävs) | stelt sugsystem |
| Teknik | kolvpump |
| Drivning | elektrisk |
| Explosionsskydd | nej |
