RRP 198.381,40 inklusive moms
WAGNER kolvpump HeavyCoat 970 G är den kraftigaste pumpen i WAGNER-sortimentet och är hydrauliskt driven. Airless-sprututrustningen lämpar sig för stora yrkesprojekt då material som flamskydd, dispersion, latex, vävlim, korrosionsskydd, tjockskiktsmaterial, bitumen eller Airless sprutspackel påförs.
Den höga matningseffekten på 12 l/min möjliggör stora slanglängder – perfekt vid stora projekt som fasadrenoveringar eller fastighetssanering.
Praktiska detaljer som den höjdställbara dragstången och den svängbara pumpenheten SwingCart gör kolvpumpen HeavyCoat 970 G rengöringsvänlig och kompakt vid förflyttning.
Den bensindrivna Airless-kolvpumpen har dessutom SSP skovelkolv för ännu högre effekt.
HC 970 är den prestationsstarkaste hydrauliskt drivna kolvpumpen WAGNER har.
Med skovelkolv för extra prestanda (SSP)
Det rätta valet för stora ytor och ofta användning
Maximal prestanda: Med en utmatning av 12 l/min
Innovativa HeavyCoat-egenskaper: Finns som bensin- eller eldriven modell eller omställbar på några minuter – snabbare tankbyte, enkel rengöring och transport med svängbar pumpenhet Swing Cart etc.
| Article number | 2332194 |
|---|---|
| Bearbetningsbart material | Latexfärger, dispersionsfärger, flamskydds- och tjockfilms material, zinkrika färger och pansarfärger, Airless-sprutspatel, sprutningsbara lim, antikorrosiva medel, tjocka beläggningsmaterial och bitumenliknande sprutmaterial |
| Max. munstycksstorlek | 0,056" |
| Max. matarmängd | 12,0 l/min |
| Driftstryck | 25 MPa |
| Vikt | 88 kg |
| Motoreffekt | 6 kW |
| Sugsystemsmöjligheter (ev. tillbehörsdel krävs) | stelt sugsystem |
| Teknik | kolvpump |
| Drivning | bensindriven |
| Explosionsskydd | nej |
