WAGNER kolvpump HeavyCoat 950 G SSP är extremt kraftfull och flexibel. Den hydrauliska Airless-sprututrustningen är idealisk för stora yrkesprojekt då material som flamskydd, dispersion, latex, vävlim, korrosionsskydd, tjockskiktsmaterial, bitumen eller Airless sprutspackel påförs.
Den höga matningseffekten på 8 l/min möjliggör stora slanglängder – perfekt vid stora projekt som fasadrenoveringar eller fastighetssanering.
Praktiska detaljer som den höjdställbara dragstången och den svängbara pumpenheten SwingCart gör kolvpumpen HeavyCoat 950 G SSP rengöringsvänlig och kompakt vid förflyttning.
Den bensindrivna Airless-kolvpumpen har dessutom SSP skovelkolv för ännu högre effekt.
Med skovelkolv för extra prestanda (SSP)
Många arbetsområden tack vare den kraftiga utmatningen
Enkel men ändå högpresterande: Kompakta mått för enkel transport
Innovativa HeavyCoat produktegenskaper: Finns med bensin- eller elmotor, kan ombyggas inom få minuter - även bättre prestanda med SSP - snabbt containerbyte, enkel rengöring och transport tack vare svängbara pumpenheten SwingCart etc.
| Article number | 2332189 |
|---|---|
| Bearbetningsbart material | Latexfärger, dispersionsfärger, flamskydds- och tjockfilms material, zinkrika färger och pansarfärger, Airless-sprutspatel, sprutningsbara lim, antikorrosiva medel, tjocka beläggningsmaterial och bitumenliknande sprutmaterial |
| Max. munstycksstorlek | 0,052" |
| Max. matarmängd | 8,0 l/min |
| Driftstryck | 25 MPa |
| Vikt | 76 kg |
| Motoreffekt | 4,1 kW |
| Sugsystemsmöjligheter (ev. tillbehörsdel krävs) | stelt sugsystem |
| Teknik | kolvpump |
| Drivning | bensindriven |
| Explosionsskydd | nej |
