WAGNER-stempelpumpen HeavyCoat 950 G SSP er ekstremt højtydende og egnet til mange forskellige projekter. Det hydrauliske Airless-sprøjteanlæg er særligt velegnet til store erhvervsmæssige projekter, hvor der påføres materialer som brandhæmmende materiale, dispersionsmaling, latex, vævlim, korrosionsbeskyttelse, tykfilmsmaling, bitumen eller Airless-sprøjtespartel.
Den høje effekt på 8 l/min muliggør store slangelængder – det er perfekt i forbindelse med store projekter som facaderenoveringer eller byggesaneringer.
På grund af praktiske detaljer som det højdejusterbare håndtag og den drejelige pumpeenhed SwingCart er stempelpumpen HeavyCoat 950 G SSP let at rengøre. Desuden letter den kompakte konstruktion transporten.
Den benzindrevne Airless-stempelpumpe har desuden et øsestempel for endnu højere ydeevne.
Med shovelventil, der sikrer ekstra høj ydelse (SSP)
Alsidig anvendelse på grund af høj pumpeydelse
Let på trods af sin høje ydeevne: Kompakte mål sikrer nem transport
Innovative HeavyCoat produktegenskaber: Model med enten benzin- eller elmotor, kan omstilles på få minutter – hurtig udskiftning af beholdere, hurtig rengøring og transport på grund af den drejelige pumpeenhed Swing Cart osv.
| Article number | 2332189 |
|---|---|
| Materialer, der kan forarbejdes | Latexmaling, dispersionsmaling, flammehæmmende materialer og tyklagsmaterialer, zinkstøv- og jernglimmermaling, Airless-sprøjtespartelmasse, spraylim, anti-korrosive midler, tyktflydende belægningsmaterialer og bitumen-lignende coatingmaterialer |
| Priskategori (kat. 1-5) | kategori 4 |
| Maks. dysestørrelse | 0,052" |
| Maks. fødemængde | 8,0 l/min |
| Driftstryk | 250 bar |
| Vægt | 76 kg |
| Motoreffekt | 4,1 kW |
| Mulige ansugningssystemer (eventuelt med tilbehørsdele) | stift ansugningssystem |
| Teknologi | Stempelpumpe |
| Drift | elektrisk / benzindreven |
| Eksplosionsbeskyttelse | nej |
