


RRP 11,995.26 £ incl. VAT
| Article number | 2371029 |
|---|---|
| MATERIALS HANDLED | Flame retardant, corrosion protection, fabric adhesives, Fillers, Airless spraying fillers, Structural waterproofing (bituminous coatings, thick coating materials) |
| PRICE CATEGORY (CAT. 1-5) | Category 3 |
| MAX. NOZZLE SIZE | 0.043“ |
| MAX. DELIVERY RATE | 7.6 l/min |
| OPERATING PRESSURE | 250 bar, 25 MPa |
| WEIGHT | 81 kg |
| MOTOR OUTPUT | 4.1 kW |
| VOLTAGE | 230 V / 50 Hz |
| POSSIBLE SUCTION SYSTEMS (ACCESSORIES MAY BE REQUIRED) | Rigid suction system |
| TECHNOLOGY | Piston pump |
| DRIVE | Petrol-driven |
| EXPLOSION PROTECTION | no |
| MAX. VISCOSITY | 65.000 mPas |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.