RRP 13.998,46 inklusive moms
FineCoat 9700 finspruta med HVLP-teknik är den nya färgspecialisten från WAGNER. Den kraftfulla turbinen möjliggör ett stort antal tillämpningar inomhus och utomhus, som kan utökas med valfria tillbehör. Med den lösningsmedelsbeständiga HVLP-pistolen kan alla vanliga lösningsmedelsbaserade och vattenförtunningsbara färger bearbetas. Dessutom möjliggör lågtryckstekniken i FineCoat 9700 en miljö- och materialvänlig sprutning tack vare minimal sprutdimma. Den steglösa regleringen av luft- och materialmängd är fäst vid pistolen. Alla inställningar kan alltså göras direkt på det objekt som ska beläggas.
- Enkel hantering och perfekta ytor
- Lätt åtkomligt och stor filteryta för optimal sönderdelning
- Ergonomisk design för arbeta länge utan att bli trött
- För HVLP-pistoler med överkopp.(Pistol med överkopp finns som separat tillbehör)
- För arbetspauser, förvaring och transport
Integrerad förvaringslåda för verktyg, sprutmunstycken, rengöringsborstar och andra tillbehör
- Indikerar när filtret behöverrengöras eller bytas ut
| Article number | 2426601 |
|---|---|
| Bearbetningsbart material | lacker, grundfärger, lasyrer, impregneringar, oljor, fetter |
| Driftstryck | 0,3 bar |
| Vikt | 6,8 kg |
| Motoreffekt | 1,15 kW |
| Teknik | XVLP/HVLP |
| Drivning | elektrisk |
| Ljudnivå | 80 dB(A) |
