The EvoMotion 5-125 low-pressure piston pump can be used to convey material at up to 40 bar.

The EvoMotion 5-125 low-pressure piston pump can be used to convey material at up to 40 bar.
Low-pressure piston pump, stainless steel, for material delivery up to 40 bar and 7.5 l/min. For suctioning directly from 200 liter drums with bunghole. With shovel piston for high-viscosity materials. Ideally suited as a feed pump.
Shovel-type feeding pump with 2" pipe. Ideal for 200l drums with 2" bung hole. Also suitable for more viscous materials.
Fluid sections are entirely made from stainless steel. High quality and self-adjusting packings reduce wear to a minimum. The air-motor is nearly maintenance-free and does not need any additional lubricants.
| Application area | Metal coating, Plastic coating, Protective Coating, Wood coating |
|---|---|
| Processable materials | Water-borne, Solvent-borne, Abrasive, sensitive to moisture |
| Material Wetted Parts | Stainless steel, Carbon steel, PTFE (polytetrafluoroethylene), PA (polyamide), PE (polyethylene) |
| Weight | 25 kg |
| Material outlet | I G 1/2'' |
| Air inlet pressure | 2-8 bar |
| Max. Material Pressure | 40 bar |
| Volumetric flow per double stroke | 125 cm³ |
| Volumetric Flow per Minute | 7.5 l/min |
| Max. Stroke Rate | 60 1/min |
| Sound level at 6 bar air pressure | 69 dB(A) |
| Material temperature | 5-80 °C |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.