The Wildcat 10-70 low-pressure piston pump can be used for AirCoat applications with up to 80 bar.




The Wildcat 10-70 low-pressure piston pump can be used for AirCoat applications with up to 80 bar.
Low pressure piston pump, stainless steel, for AirCoat applications up to 80 bar and 4 L/min. Ideal, for example, for small material supply stationsand individual coating stations.
A constantly uniform material flow with particularly low pulsation ensures optimum coating results. The intelligent design of the air motor reliably prevents power losses due to icing.
All operating elements are ergonomically integrated in the compact maintenance unit. This ensures easy adjustment and operation of the pump.
The easily accessible separating agent chamber, easy-to-replace packs, and the ability to disassemble the paint section for maintenance purposes independently of the air motor significantly reduce maintenance requirements and service times.
The paint section is completely made of stainless steel and is suitable for processing both solvent-based and water-based materials.
| Application area | Metal coating, Plastic coating, Wood coating, Demolding and separating, Adhesive bonding |
|---|---|
| Application technique | Airspray |
| Processable materials | Water-borne, Solvent-borne, Abrasive, sensitive to moisture |
| Material Wetted Parts | Stainless steel, Hard chrome, Carbide, PTFE (polytetrafluoroethylene), PE (polyethylene) |
| Weight | 17 kg |
| Material outlet | M M24x1,5 |
| Compressed air connection | I G 1/2'' |
| Air inlet pressure | 2.5-5 bar |
| Max. Material Pressure | 40 bar |
| Volumetric flow per double stroke | 70 cm³ |
| Volumetric Flow per Minute | 4.2 l/min |
| Max. Stroke Rate | 60 1/min |
| Sound level at 6 bar air pressure | 74 dB(A) |
| Max. Allowed Inclination | 10 ° |
| Transmission ratio (:1) | 10 :1 |
| Material pH value | 3.5-9 pH |
| Material temperature | 5-80 °C |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.