The control unit is used to intelligently control the GM 5020EAW/EACW manual electrostatic guns.


The control unit is used to intelligently control the GM 5020EAW/EACW manual electrostatic guns.
Control unit for supplying the GM 5020EAW and GM 5020EACW electrostatic manual guns. Including adjustable high voltage, recipe change, safety monitoring and many other functions.
Three recipes for nominal voltage and current can be saved. They can be activated directly from the gun or control unit. This activation of pre-defined settings enables the painter to quickly select his preferred working conditions.
Preventive maintenance of the spray gun is recommended for a continuous optimal spray performance. The spraying time of the connected gun can be monitored and a service interval can be set.
For maximum safety of the coater, the grounding of the gun is monitored by the control unit. If the grounding is interrupted, the high voltage is switched off.
The extremely easy and simple adjustment of all parameters via a single button allows settings to be changed at high speed.
| Dimensions | 268 x 370 x 136 mm |
|---|---|
| Weight | 6.2 kg |
| Protection class | IP 40 |
| Gun Spray Current | 100 µA |
| Gun Spray Voltage | 70 kV |
| Input frequency | 50-60 Hz |
| Input voltage | 115-230 V |
| Operating temperature | 5-40 °C |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.