The universal airspray gun can be used for various automatic liquid applications.




The universal airspray gun can be used for various automatic liquid applications.
The TOPFINISH GA 1030 automatic airspray gun impresses with its excellent atomization properties and high-quality spray pattern. The universal device is particularly low-wear and enables process-reliable coating in continuous operation. For use with UV and highly abrasive materials, the gun is available as TOPFINISH GA 1020 with membrane seal.
The gun is suitable for coating workpieces made of wood, metal or plastic, where a high-quality appearance is important. It can be used for water- and solvent-based as well as UV- and highly abrasive materials. It can be individually configured for special requirements.
Savings in material consumption thanks to a transfer efficiency of up to 88%.
Optimized, particularly durable packing. Long maintenance intervals thanks to durable components. Fast replacement of wear and spare parts.
The universal device is particularly low-wear and enables process-safe coating in continuous operation. Precisely manufactured air caps and an optimized air flow enable perfect atomization.
| Application area | Metal coating, Plastic coating, Wood coating, Wheel coating |
|---|---|
| Application technique | Airspray, Airspray - Conventional, Airspray - HVLP, Airspray - HVLP-Plus |
| Processable materials | Water-borne, Solvent-borne, Abrasive, shear sensitive, sensitive to moisture |
| Material Wetted Parts | Stainless steel 1.4305 |
| Dimensions | 139 x 42 x 42 mm |
| Weight | 650 g |
| Max. Material Pressure | 8 bar |
| Max. Sound Level | 92.8 dB(A) |
| Material temperature | 5-80 °C |
| Nozzle size | 0.3-3.5 mm |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.