The electrostatic automatic gun achieves a very high application efficiency and a high-quality surface finish.


The electrostatic automatic gun achieves a very high application efficiency and a high-quality surface finish.
Electrostatic automatic gun for high-pressure applications, internal or external control of the forming/atomizing air. For water-based paints.
General information on electrostatic liquid coating can be found here.
Up to 20 % less paint consumption. Up to 20 % higher application efficiency compared to comparable products thanks to the high-performance cascade.
The extremely homogeneous atomization thanks to the smallest droplet sizes minimizes the number of rejects.
The quick-change nozzle allows easy replacement and flushing of the nozzle without switching off the material and compressed air. For minimal interruptions in the production process.
For experienced operators it is often faster and easier to adjust the forming and atomizing air on the spray gun. The IC (internal air control) versions have an adjusting screw for this purpose. For more precise and reproducible air settings, the EC versions (external air control) can be used. The air options are set via the EPG 5000.
| Application area | Metal coating, Plastic coating, Wood coating |
|---|---|
| Application technique | AirCoat, Electrostatic water-based |
| Processable materials | 1K water-based primers, 1K water-based paints, Water-based separating agents |
| Material Wetted Parts | Stainless steel, Carbide, PA 12 (polyamide 12), PEEK (Polyetheretherketone), POM-C (Polyacetal Copolymer) |
| Dimensions | 290 x 75 x 125 mm |
| Weight | 1,000 g |
| Max. Material Pressure | 250 bar |
| Max. Sound Level | 73 dB(A) |
| Material conductivity | 1-1 KΩ.cm |
| Operating temperature | 5-40 °C |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.