The Cobra 40-25 high-pressure double diaphragm pump is suitable for airless and AirCoat applications with up to 250 bar and can be used for a wide range of materials.

To view this video, consent to marketing cookies is required. Accept cookies


The Cobra 40-25 high-pressure double diaphragm pump is suitable for airless and AirCoat applications with up to 250 bar and can be used for a wide range of materials.
High-pressure piston diaphragm pump. Universally applicable for aggressive, abrasive, and shear-sensitive materials. Very low flushing agent consumption. For all applications up to 250 bar and 5 l/min. Suitable for up to 8 Aircoat spray guns.
The particularly small volume of the fluid section, combined with the high stroke frequency, results a performance level which is comparable to much larger piston pumps - but with with remarkable less effort and consumption during flushing and color change!
Ideally suited for single coating stations up to complex multicolor systems.
Due to low shear and hermetically encapsulated design of the Cobra, almost all materials can be processed. These include shear-sensitive, moisture-sensitive and abrasive materials - independent whether water- or solvent-based.
The small volume of the color level leads to a significantly reduced solvent consumption during the spraying process. The Cobra is therefore the ideal pump for frequent color changes.
The pump works practically pulsation-free and thus enables an absolutely constant paint flow for a perfect coating and very high surface quality.
| Application area | Metal coating, Protective Coating, Wood coating, Demolding and separating |
|---|---|
| Application technique | Airless, AirCoat |
| Processable materials | Water-borne, Solvent-borne, Abrasive, shear sensitive, sensitive to moisture |
| Material Wetted Parts | Aluminum, nickel plated, Stainless steel, Carbide, PA (polyamide) |
| Weight | 32 kg |
| Material outlet | M G 3/8'' |
| Compressed air connection | I G 1/2'' |
| Air inlet pressure | 2.5-6.25 bar |
| Max. Material Pressure | 250 bar |
| Volumetric flow per double stroke | 25 cm³ |
| Volumetric Flow per Minute | 5 l/min |
| Max. Stroke Rate | 200 1/min |
| Sound level at 6 bar air pressure | 76 dB(A) |
| Max. Allowed Inclination | 10 ° |
| Transmission ratio (:1) | 40 :1 |
| Material pH value | 3.5-9 pH |
| Material temperature | 10-80 °C |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.