The 2K Smart C is a complete, ready-to-connect system with pre-installed paint supply. It can be individually configured and offers high mixing accuracy for perfect surfaces.


The 2K Smart C is a complete, ready-to-connect system with pre-installed paint supply. It can be individually configured and offers high mixing accuracy for perfect surfaces.
Complete, individually configurable solution for the ready-to-spray preparation of multi-component paints. The system does not only include the electronic mixing unit, but also paint supply and preparation.
The system includes the complete paint supply and the mixing unit and can be configured online. Instead of searching for many different pieces and ordering them, the complete installation can be laid up, priced and ordered within minutes.
The complete system is mounted and tested by WAGNER. On site the unit only has to be connected. Then, the unit can be flushed, parametrized and finally put into operation.
The scope covered by the system (material preparation and supply, mixing unit) is completely documented incl. the declaration for CE-conformity. The efforts for the declaration of conformity and the documentation of the total system are reduced significantly.
| Application area | Metal coating, Plastic coating, Wood coating |
|---|---|
| Application technique | Airspray, Airless, AirCoat |
| Processable materials | Water-borne, Solvent-borne, Abrasive, shear sensitive, sensitive to moisture |
| Material Wetted Parts | Stainless steel, FEP (ethylene propylene fluoride), Carbide, PA (polyamide), PE (polyethylene), POM (polyacetal), PTFE (polytetrafluoroethylene) |
| Material outlet | M G 1/4'' |
| Air inlet pressure | 7-8 bar |
| Max. Volumetric Flow | 7 l/min |
| Input frequency | 50-60 Hz |
| Input voltage | 100-240 V |
| Material pH value | 3.5-9 pH |
| Material temperature | 5-60 °C |
| Material viscosity | 20-2,200 mPas |
| Mixing ratio | 0.1-50 :1 |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.