
To view this video, consent to marketing cookies is required. Accept cookies
To view this video, consent to marketing cookies is required. Accept cookies
To view this video, consent to marketing cookies is required. Accept cookies






RRP 4,199.08 £ incl. VAT
The emulsion spraypack of the Airless diaphragm pump SuperFinish 23 Plus is ideally suited for spraying emulsions and facade paints in medium-sized new building and renovation projects. With additional accessories, SuperFinish 23 Plus can also be used as a painting device. This is made possible by the QLS long-stroke technology from WAGNER, which enables the processing of low-viscosity glazes, enamels and high-viscosity emulsions. Even shear-sensitive products are not a problem. The compact size of the airless diaphragm pump make it the ideal partner on every construction site.
Innovative, low-pressure airless technology: up to 55% less overspray
Compact: Smallest in its class, mobile and light
For small emulsion jobs up to 200 m²
Robust: Ideal for demanding construction site use
PumpRunner: Perfect for clean, tidy transport
Use with 20 m hoses guaranteed with any material
| Article number | 2384153 |
|---|---|
| MATERIALS HANDLED | Emulsions, facade paints |
| PRICE CATEGORY (CAT. 1-5) | Category 2 |
| MAX. NOZZLE SIZE | 0.023" |
| MAX. DELIVERY RATE | up to 2.6 l/min |
| OPERATING PRESSURE | 25 MPa |
| WEIGHT | 29 kg |
| MOTOR OUTPUT | 1.3 kw |
| VOLTAGE | 110 V |
| MAX. PRESSURE | 250 bar |
| POSSIBLE SUCTION SYSTEMS (ACCESSORIES MAY BE REQUIRED) | Hopper, rigid suction system |
| TECHNOLOGY | Diaphragm pump |
| DRIVE | Electrical |
| EXPLOSION PROTECTION | No |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.