



RRP 13,443.59 £ incl. VAT
The WAGNER HeavyCoat 970 E piston pump is the most powerful pump in the WAGNER range and is hydraulically operated. The airless sprayer is suitable for large commercial projects where materials such as flame retardant, emulsion, latex, fabric adhesive, corrosion protection, thick-film materials, bitumen or airless spray filler are applied.
The high delivery rate of 10 l/min enables long hose lengths - ideal for large projects such as façade renovation or building refurbishment.
Practical details such as the telescopic handle and the SwingCart swivelling pump unit make the HeavyCoat 970 E piston pump easy to clean and compact during transport.
Despite its high performance, the electrically operated airless unit does not require heavy current, but can be operated with normal current.
The HC 970 is WAGNER's most powerful hydraulically driven piston pump.
The perfect choice for large areas and intensive usage
Maximized capacity: With a delivery volume of 10 l/min
Innovative HeavyCoat product features: With a choice of either a petrol or electric motor which can be switched in a few minutes! - Fast container changeovers, easy to clean and transport thanks to the swivelling Swing Cart pump unit etc.
| Article number | 2332191 |
|---|---|
| MATERIALS HANDLED | Latex paint, dispersion paints, fire protection and thick film materials, zinc dust and micaceous iron ore paints, Airless spray primer, sprayable glue, anti-corrosive agents, thick coating materials and bitumen-like coating materials |
| PRICE CATEGORY (CAT. 1-5) | Category 4 |
| MAX. NOZZLE SIZE | 0.056" |
| MAX. DELIVERY RATE | 10.0 l/min |
| OPERATING PRESSURE | 25 MPa |
| WEIGHT | 100 kg |
| MOTOR OUTPUT | 5.5 kW |
| VOLTAGE | 400 V / 50 Hz |
| POSSIBLE SUCTION SYSTEMS (ACCESSORIES MAY BE REQUIRED) | Rigid suction system |
| TECHNOLOGY | Piston pump |
| DRIVE | Electric |
| EXPLOSION PROTECTION | No |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.