RRP 121.178,38 kr. incl. VAT
WAGNER-stempelpumpen HeavyCoat 970 E er den kraftigste pumpe i WAGNERs sortiment og drives hydraulisk. Airless-sprøjteanlægget er særligt velegnet til store erhvervsprojekter, hvor der påføres brandhæmmende materiale, dispersionsmaling, latex, vævlim, korrosionsbeskyttelse, tykfilmsmaling, bitumen, Airless-sprøjtespartel el.lign.
Den høje effekt på 10 l/min muliggør store slangelængder – det er perfekt i forbindelse med store projekter som facaderenoveringer eller byggesaneringer.
På grund af praktiske detaljer som det højdejusterbare håndtag og den drejelige pumpeenhed SwingCart er stempelpumpen HeavyCoat 970 E let at rengøre. Desuden letter den kompakte konstruktion transporten.
Den elektrisk drevne Airless-enhed har trods sin høje ydeevne ikke brug for stærkstrøm, men drives med almindelig strøm.
Med en fødemængde på 10 l/min er HC 970 den hydrauliske stempelpumpe hos WAGNER med den højeste ydelse.
Det rigtige valg til store flader og hyppig brug
Maksimal ydelse: Med en fødemængde på 10 l/min
Innovative HeavyCoat produktegenskaber: Model med enten benzin- eller elmotor, kan omstilles på få minutter – hurtig udskiftning af beholdere, hurtig rengøring og transport på grund af den drejelige pumpeenhed Swing Cart osv.
| Article number | 2332191 |
|---|---|
| Materialer, der kan forarbejdes | Latexmaling, dispersionsmaling, flammehæmmende materialer og tyklagsmaterialer, zinkstøv- og jernglimmermaling, Airless-sprøjtespartelmasse, spraylim, anti-korrosive midler, tyktflydende belægningsmaterialer og bitumen-lignende coatingmaterialer |
| Priskategori (kat. 1-5) | kategori 4 |
| Maks. dysestørrelse | 0,056" |
| Maks. fødemængde | 10,0 l/min |
| Driftstryk | 250 bar |
| Vægt | 100 kg |
| Motoreffekt | 5,5 kW |
| Spænding | 400 V / 50 Hz |
| Mulige ansugningssystemer (eventuelt med tilbehørsdele) | stift ansugningssystem |
| Teknologi | stempelpumpe |
| Drift | elektrisk |
| Eksplosionsbeskyttelse | nej |
