RRP 13.118,98 inklusive moms
FinishControl 5500 från WAGNER är det optimala valet när det gäller målning, efterbehandling eller renovering. Lösningsmedelsbaserade och vattenförtunningsbara färger, betser, lasyrer, impregneringar, oljor och primers kan appliceras. Med ytterligare sprutfästen är det också möjligt att använda emulsionsfärger, vilket gör den praktiska färgsprutan mångsidig. Dörrar, fönster, trappor och andra ytor kan beläggas med hög arbetshastighet. Tack vare Click&Paint-tekniken kan spruttillbehören bytas ut med ett handledsgrepp, så att inte bara material- och applikationsbyten utan även rengöring kan utföras särskilt snabbt.
XVLP-sprutningsprocess med hög luftvolym och lågt lufttryck (upp till 0,7 bar) för fin materialfördelning och perfekta ytor.
4,1 mm Visco-munstycke för en högarbetshastighet
Click&Paint-systemet - för snabbt byte av sprutanslutning och enkel rengöring
DirectSprayControl - Exakt och enkel hantering genom variabel reglering av material- och luftvolym samt justering av färgstrålens form direkt på pistolen.
Borstlös turbin med lång livslängd och automatisk avstängning för tyst drift och minskat underhållsbehov.
Enkel hantering - kompakta mått och praktisk förvaring för StandardSpray- och FineSpray-sprutapparaten.
Enkelt underhåll - lättåtkomliga dubbla filter med varningslampa
Snabb rengöring - sprutfäste med ett minimalt antal komponenter
| Article number | 2422986 |
|---|---|
| Bearbetningsbart material | Färger, grundfärger, fläckar, impregneringar, dispersioner, lim, tätningsmedel |
| VIKTIGT | 6,6 kg |
| DRIFTSTRYCK | 0,29 bar |
| KRAFT | 1150 W |
| SPÄNNING | 230 V / 50 Hz |
| MÖJLIGHETER FÖR ANLÄGGNINGSSYSTEMEN (eventuellt krävs tillbehör) | Suspensionskopp |
| TEKNIK | XVLP/HVLP |
| DRIVNING | elektrisk |
| EXPLOSIONSSKYDD | noll |
| luftslang | 5 m |
| STRÖmsladd | 4 m |
