RRP 8.738,18 kr. incl. VAT
FinishControl 5500 fra WAGNER er det optimale valg, til malerarbejde, vedligeholdelses- og renoveringsopgaver. Der kan påføres opløsningsmiddel- og vandbaseret maling, lakker, lasurer, imprægneringsmidler, olie og grundere. Med ekstra sprøjtetilbehør er det også muligt at anvende emulsionsmaling, hvilket gør den praktiske malingsprøjte alsidig. Døre, vinduer, trapper og andre overflader kan lakeres med høj arbejdshastighed. Takket være Click&Paint-teknologien kan sprøjtetilbehøret udskiftes med et snuptag, så ikke blot materiale- og opgaveskift men også rengøring kan foretages hurtigt.
XVLP-sprøjteproces med høj luftmængde og lavt lufttryk (op til 0,7 bar) til fin forstøvning af materiale og perfekte overflader.
4,1 mm Visco-dyse til en høj arbejdshastighed
Click&Paint-system - til hurtig udskiftning af sprøjtetilbehør og nem rengøring
DirectSprayControl - præcis og nem håndtering ved hjælp af variabel regulering af materiale- og luftmængde samt justering af sprøjtebilledet direkte på pistolen
Kulløs, hårdfør turbine og automatisk slukning sikrer støjsvag drift og reduceret vedligeholdelsesbehov
Nem håndtering - kompakte dimensioner og praktisk opbevaring af StandardSpray- og FineSpray-sprøjtetilbehøret
Nem vedligeholdelse - let tilgængelige dobbeltfiltre med advarselslampe
Hurtig rengøring - sprøjtetilbehør med et minimum af komponenter
| Article number | 2422986 |
|---|---|
| Behandlingsmaterialer | Farver, grundmalinger, bejdse, imprægneringer, dispersioner, klæbemidler, fugemasser |
| Vægt | 6,6 kg |
| BETJENINGSTRYK | 0,29 bar |
| POWER | 1150 W |
| SPÆNDING | 230 V / 50 Hz |
| TILBAGNINGSSYSTEMMULIGHEDER (EVENTUELT TILBEHØR ER NØDVENDIGT) | Suspensionskop |
| TEKNOLOGI | XVLP/HVLP |
| DRIVE | elektrisk |
| EXPLOSIONSBESKYTTELSE | nej |
| LUFTSLANGE | 5 m |
| STRØmsnor | 4 m |
