The automatic airless gun enables reproducible coating results and a high level of process reliability.


The automatic airless gun enables reproducible coating results and a high level of process reliability.
Compact automatic gun for use in automatic coating systems. Different print variants for different applications. Various WAGNER nozzle systems can be used.
All wetted parts are made of stainless steel. This ensures a long service life and high corrosion resistance of the gun.
The precise switching accuracy of the gun enables coating results that can be reproduced at any time, thus ensuring high process reliability.
WAGNER airless spray guns allow proper atomization even with higher material viscosity.
| Application area | Metal coating, Wood coating |
|---|---|
| Application technique | Airless |
| Processable materials | Water-borne, Solvent-borne, Abrasive, sensitive to moisture |
| Material Wetted Parts | Stainless steel, Carbide, PA (polyamide), UHMW-PE (ultra-high molecular weight polyethylene) |
| Dimensions | 104 x 40 x 40 mm |
| Weight | 545 g |
| Control air connection | I G 1/8'' |
| Air inlet pressure | 4.5-8 bar |
| Max. Material Pressure | 400 bar |
| Max. Sound Level | 84 dB(A) |
| Nozzle size | 0.007-0.052 " |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.