The high-rotation atomizers with external charging have been specially developed for demanding coatings with water-based paints.
The high-rotation atomizers with external charging have been specially developed for demanding coatings with water-based paints.
The TOPFINISH Bell 1S ECH with external charging was specially developed for demanding coatings with water-based paints. The high voltage emitted via the electrode ring ionizes the ambient air in such a way that the sprayed material is charged. External charging significantly reduces equipment costs for water-based coating applications.
General information on electrostatic liquid coating can be found here.
Depending on the material, flow rate, and workpiece, an application efficiency of over 80% can be achieved.
Optimum coating results thanks to very fine atomization.
Great variability through individual adjustment of the spray jet with two shroud airs - depending on the requirements of the workpiece geometry, both a large, soft spray cloud and a small, hard spray jet can be generated. Large selection of bell plates available. The TOPFINISH Bell 1S ECH is used together with lifting devices and linear axes.
The high voltage delivered via the electrode ring ionizes the ambient air so that the sprayed material becomes charged. The grounded workpiece is electrostatically coated. External charging significantly reduces the equipment costs for water-based paint applications.
Thanks to the modular concept, the high-speed rotation atomizers can also be converted in just a few minutes to a version with internal charging for use with solvent-based coatings. Materials with higher viscosities can also be processed well.
| Application area | Metal coating, Plastic coating, Wood coating |
|---|---|
| Application technique | Airspray - Conventional, Rotation atomization, Electrostatic water-based |
| Processable materials | Water-borne, shear sensitive |
| Material Wetted Parts | Consistal (nickel plated), Stainless steel, Titanium, PET (polyethylene terephthalate) |
| Dimensions | 369 x 285 x 285 mm |
| Weight | 7.4 kg |
| Max. Material Pressure | 8 bar |
| Max. Volumetric Flow | 0.8 l/min |
| Nozzle size | 0.8-1.7 mm |
| Operating temperature | 15-50 °C |
