The 2K Smart mixing and dosing system is suitable for all applications in which multi-colored 2K or 3K paints are processed.
The 2K Smart mixing and dosing system is suitable for all applications in which multi-colored 2K or 3K paints are processed.
Electronic mixing system for up to five colors and three components. Open, compact fluid part allows for short, well flushable material paths.
The compact fluid part is built space-saving. The design allows for short material paths and optimizies material and solvent consumption.
Intuitive menu navigation via color display and four control elements - start, stop, flush and recipe change.
The exact measurement of the material flows via gear flow meter, stroke sensor or Coriolis flow meter and the precise dosing with the WAGNER injection valves ensure constant mixing ratios and high homogenization even with the smallest mixing ratios.
| Application area | Metal coating, Plastic coating, Wood coating |
|---|---|
| Application technique | Airspray, Airless, AirCoat |
| Processable materials | Water-borne, Solvent-borne, Abrasive, shear sensitive, sensitive to moisture |
| Material Wetted Parts | Stainless steel, FEP (ethylene propylene fluoride), Carbide, PA (polyamide), PE (polyethylene) |
| Dimensions | 340 x 757 x 1,425 mm |
| Material outlet | M G 1/4'' |
| Max. Material Pressure | 250 bar |
| Input frequency | 50-60 Hz |
| Input voltage | 115-230 V |
| Max. Delivery Rate in Operation | 3 l/min |
| Material pH value | 9-3.5 pH |
| Material temperature | 5-60 °C |
| Material viscosity | 20-2,200 mPas |
| Mixing Accuracy | 1 % |
| Mixing ratio | 0.1-50 :1 |
