The versatile airspray gun offers excellent atomization for small areas.


The versatile airspray gun offers excellent atomization for small areas.
With its excellent atomization, the versatile TOPFINISH GM 1030G airspray gun delivers high-quality coating results, especially on smaller surfaces.
The gravity cup gun is ideal for small-area coating applications and touch-up work, such as in the wood, metal or plastics industries. Suitable for all material types as all wetted parts are made of stainless steel. High flexibility due to a wide range of nozzle sizes and air caps.
Transfer efficiency of up to 88%. Excellent atomization quality and low paint mist thanks to optimized air duct and 12-hole air distribution nozzle.
Individual and precise material flow with fixable needle stroke adjustment. Large material and air passages of the components allow very fast working.
Due to the two-part nozzle, it is sufficient to replace only the nozzle head instead of the complete nozzle, if necessary. Long-life needle packings and solvent-resistant polyethylene seals contribute to high availability.
Easy positioning of the air cap without loosening the screw ring. Individual adjustment of the spray jet width with just one rotary knob - from flat to round jet. Fatigue-free working thanks to ergonomic design and optimum weight distribution.
| Application area | Metal coating, Plastic coating, Wood coating, Adhesive bonding |
|---|---|
| Application technique | Airspray - Conventional, Airspray - HVLP, Airspray - HVLP-Plus, Manual coating |
| Processable materials | Water-borne, Solvent-borne |
| Material Wetted Parts | Stainless steel |
| Dimensions | 130 x 180 x 50 mm |
| Weight | 419 g |
| Compressed air connection | M G 1/4'' |
| Max. Sound Level | 84.1 dB(A) |
| Nozzle size | 1-2.2 mm |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.