
To view this video, consent to marketing cookies is required. Accept cookies


RRP 3,478.06 £ incl. VAT
For all airless beginners who need a spraying device for coating small objects up to 200 m² such as If you are looking for doors, railings, furniture, wood paneling, fences, radiators and steel parts, interior walls and facades, the ProSpray 3.21 HEA airless piston pump from WAGNER is ideal. It reliably processes emulsion paints, undercoats, fillers, primers and latex paints. The small airless piston pump can be transported easily and cleaned quickly.
Innovative, low-pressure airless technology: up to 55% less overspray
Optimum value-for-money: Ideal for all users who mostly spray-coat small surfaces
For trouble-free operation: Integrated high-pressure filter
Compact design with outstanding performance data: 0.023“ nozzle size, 2.0 l/min Max. delivery rate, 16 kg weight
With flexible suction system for simple intake directly from the original container Innovative
ProSpray product features: Piston lubricated at the touch of a button - inlet valve depressor for outstandingly reliable operation - and much more
| Article number | 2451242 |
|---|---|
| MATERIALS HANDLED | Enamels, primers, oils, greases, emulsions, façade paints |
| PRICE CATEGORY (CAT. 1-5) | Category 1 |
| MAX. NOZZLE SIZE | 0.023" |
| MAX. DELIVERY RATE | 2.0 l/min |
| OPERATING PRESSURE | 22.1 MPa |
| WEIGHT | 17.9 kg |
| MOTOR OUTPUT | 1.035 kW |
| VOLTAGE | 230 V / 50 Hz |
| POSSIBLE SUCTION SYSTEMS (ACCESSORIES MAY BE REQUIRED) | Flexible suction system |
| TECHNOLOGY | Piston pump |
| DRIVE | Electrical |
| EXPLOSION PROTECTION | No |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.