The Wildcat 18-40 high pressure piston pump can be used for AirCoat applications with up to 140 bar and a gun.
The Wildcat 18-40 high pressure piston pump can be used for AirCoat applications with up to 140 bar and a gun.
High pressure piston pump, stainless steel, for AirCoat applications up to 140 bar and 2.4 l/min. Ideal for e.g. professional individual painting stations in production and workshops.
A constantly uniform material flow with particularly low pulsation ensures optimum coating results. The intelligent design of the air motor reliably prevents power losses due to icing.
All operating elements are ergonomically integrated in the compact maintenance unit. This ensures easy adjustment and operation of the pump.
The easily accessible separating agent chamber, easy-to-replace packs, and the ability to disassemble the paint section for maintenance purposes independently of the air motor significantly reduce maintenance requirements and service times.
The paint section is completely made of stainless steel and is suitable for processing both solvent-based and water-based materials.
| Application area | Metal coating, Wood coating |
|---|---|
| Application technique | AirCoat |
| Processable materials | Water-borne, Solvent-borne, Base material & catalysts, Pre-mixed 2K material, sensitive to moisture |
| Material Wetted Parts | Stainless steel, Hard chrome, Carbide, PE (polyethylene), PTFE (polytetrafluoroethylene) |
| Weight | 15 kg |
| Material outlet | M M24x1,5 |
| Compressed air connection | I G 1/2'' |
| Air inlet pressure | 2.5-8 bar |
| Max. Material Pressure | 144 bar |
| Volumetric flow per double stroke | 40 cm³ |
| Volumetric Flow per Minute | 2.4 l/min |
| Max. Stroke Rate | 60 1/min |
| Sound level at 6 bar air pressure | 74 dB(A) |
| Max. Allowed Inclination | 10 ° |
| Transmission ratio (:1) | 18 :1 |
| Material pH value | 3.5-9 pH |
| Material temperature | 5-80 °C |
