The electrostatic automatic gun achieves a very high application efficiency and a high-quality surface finish.
The electrostatic automatic gun achieves a very high application efficiency and a high-quality surface finish.
Electrostatic automatic gun for low-pressure applications, internal or external control of the molding/atomizing air. For solvent-based paints.
Up to 20 % less paint consumption. Up to 20 % higher application efficiency compared to comparable products thanks to the high-performance cascade.
The extremely homogeneous atomization thanks to the smallest droplet sizes minimizes the number of rejects.
The quick-change nozzle allows easy replacement and flushing of the nozzle without switching off the material and compressed air. For minimal interruptions in the production process.
For experienced operators it is often faster and easier to adjust the forming and atomizing air on the spray gun. The IC (internal air control) versions have an adjusting screw for this purpose. For more precise and reproducible air settings, the EC versions (external air control) can be used. The air options are set via the EPG 5000.
| Application area | Metal coating, Plastic coating, Wood coating |
|---|---|
| Application technique | Airspray, Electrostatic solvent-based |
| Processable materials | 1K solvent-based primers, 1K solvent-based paints, 2K solvent-based primers, Solvent-based paints (2K, 3K and 4K), Solvent-based separating agents |
| Material Wetted Parts | Stainless steel, Carbide, PA 12 (polyamide 12), PEEK (Polyetheretherketone), POM-C (Polyacetal Copolymer) |
| Dimensions | 272 x 74 x 135 mm |
| Weight | 1,200 g |
| Max. Material Pressure | 8 bar |
| Max. Sound Level | 73 dB(A) |
| Material conductivity | 18.5-123 MΩ.cm |
| Material conductivity LowR | 6.2-123 MΩ.cm |
| Nozzle size | 0.3-2 mm |
| Operating temperature | 5-40 °C |
