PEA-X1 automatic spray guns stand for highest coating results with maximum application efficiency in coating systems. With its modular design and variety of accessories, the gun family enables a very wide range of applications.


PEA-X1 automatic spray guns stand for highest coating results with maximum application efficiency in coating systems. With its modular design and variety of accessories, the gun family enables a very wide range of applications.
The long-lasting and powerful high-voltage cascade ensures a high degree of application efficiency.
With its optimized nozzle system, thinner and more uniform coating thicknesses can be realized. This contributes to a reduction in powder consumption.
The extensive range of accessories enables the adaptation to specific coating tasks.
The nozzles and most accessories can be used in all X1 gun families (PEA-X1, PEM-X1 and PER-X1).
| Application area | Metal coating, Wood coating, Wheel coating |
|---|---|
| Application technique | Corona, Automatic coating |
| Processable materials | Organic powder coatings |
| Dimensions | 440 x 48 x 66 mm |
| Weight | 545 g |
| Protection class | IP 54 |
| Polarity | negative or positive |
| Max. Powder Output per Gun | 450 g/min |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.