The TwinControl mixing system is ideal for processing 2K material when only a few color changes are required. It also offers great savings potential.


The TwinControl mixing system is ideal for processing 2K material when only a few color changes are required. It also offers great savings potential.
Electronic 2K mixing system for AirCoat and airless applications. Different variants can be configured for different applications. Second color can be retrofitted with extension set.
All working parameters can be operated quickly, easily and language-neutral with three buttons: Start, stop and flush are sufficient for the complete operation.
The patented magnetic stroke sensor ensures very high accuracy and reliability even with highly viscous materials or sensitive top coats.
The TF RobotBell 2 / TF Bell 2S with integrated cascade is certified for ATEX zone 1. The compact design allows the atomizer to be used in all zones. The output of the integrated cascade with 8 watts is sufficient for all solvent applications as well as water-based paint applications with small paint kitchens (approx. up to 60 liters).
The specially designed mixing block with integrated dosing valves ensures precise dosing and excellent homogenization of the components.
In addition to various frame or trolley variants, heaters, gun flushing devices or external mixers can be selected from the extensive range of accessories.
| Application area | Metal coating, Wood coating |
|---|---|
| Application technique | Airless, AirCoat |
| Processable materials | Solvent based paints (2K), Water-based paints (2K), High-solid paints (2K) |
| Material Wetted Parts | Stainless steel, Hard chrome, Carbide, Packing PE-T / PE-TG |
| Material outlet | M G 3/8'' |
| Compressed air connection | I G 1/2'' |
| Air inlet pressure | 5-8 bar |
| Max. Material Pressure | 250 bar |
| Input frequency | 50-60 Hz |
| Input voltage | 115-230 V |
| Material pH value | 9-3.5 pH |
| Material temperature | 5-60 °C |
| Mixing Accuracy | 2 % |
| Mixing ratio | 0.1-20 :1 |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.