The Airspray gun ensures a precise spray pattern and is extremely versatile.




The Airspray gun ensures a precise spray pattern and is extremely versatile.
The WAGNER TOPFINISH GM 1030P enables high-quality surfaces with first-class components. It can be used for a variety of applications in many industries.
Large material and air passages of the components support perfect atomization and high application speed.
Low maintenance costs and minimized downtime due to durable needles and solvent-resistant seals. Thanks to the two-part nozzle, it is sufficient to replace only the nozzle head instead of the complete nozzle if necessary.
The spray jet width can be adjusted with only one knob. The low weight and ergonomic design support fatigue-free working even over longer periods of time.
Once adjusted, the air volume is automatically adjusted when the spray pattern changes. This helps to reduce overspray. The fixable needle stroke adjustment ensures a constant material flow rate.
Thanks to the large stainless steel material passage, the GM 1030P is very versatile. It is ideal for high and low viscosity materials, both water and solvent based.
| Application area | Metal coating, Plastic coating, Protective Coating, Wood coating |
|---|---|
| Application technique | Airspray - Conventional, Airspray - HVLP, Airspray - HVLP-Plus, Manual coating |
| Processable materials | Water-borne, Pre-mixed 2K material, Separating agents |
| Material Wetted Parts | Stainless steel |
| Weight | 486 g |
| Air inlet pressure | 1-8 bar |
| Max. Material Pressure | 8 bar |
| Max. Sound Level | 92.8 dB(A) |
| Nozzle size | 0.3-3.5 mm |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.