





To view this video, consent to marketing cookies is required. Accept cookies
To view this video, consent to marketing cookies is required. Accept cookies










The handy FinishControl 3500 paint spraying system is ideal for lacquers and FineFinish applications, touch-up and repair work, as well as small projects such as the coating of doors and accent walls. The paint spraying system works with XVLP technology (Extra Volume Low Pressure), a spray technique based on HVLP (High Volume Low Pressure), but with a higher atomization rate, which creates a particularly fine spray pattern. The ease of use, quick cleaning and compact size make FinishControl the perfect choice.
Always available: As the smallest in its class, it is available on every construction site. The practical shoulder strap makes it easy to transport.
Flexible: Ideal for renovation and repair work and projects of up to 50 m².
Everything included: The practical carry case provides enough space to transport the device and two filled spray attachments in an upright position.
| Article number | 2341501 |
|---|---|
| MATERIALS HANDLED | Enamels, primers, varnishes, wood impregnations, emulsions |
| PRICE CATEGORY (CAT. 1-5) | Category 1 |
| OPERATING PRESSURE | 0.2 bar |
| WEIGHT | 2,3 kg |
| MOTOR OUTPUT | 700 W |
| VOLTAGE | 230 V / 50 Hz |
| POSSIBLE SUCTION SYSTEMS (ACCESSORIES MAY BE REQUIRED) | Suction cup |
| TECHNOLOGY | XVLP/HVLP |
| DRIVE | Electric |
| EXPLOSION PROTECTION | No |
| ATOMISATION POWER | 220 W |
| MAINS CABLE | 4 m |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.