RRP 188.930,00 inklusive moms
WAGNER kolvpump HeavyCoat 970 G är den kraftigaste pumpen i WAGNER-sortimentet och är hydrauliskt driven. Airless-sprututrustningen lämpar sig för stora yrkesprojekt då material som flamskydd, dispersion, latex, vävlim, korrosionsskydd, tjockskiktsmaterial, bitumen eller Airless sprutspackel påförs.
Den höga matningseffekten på 12 l/min möjliggör stora slanglängder – perfekt vid stora projekt som fasadrenoveringar eller fastighetssanering.
Praktiska detaljer som den höjdställbara dragstången och den svängbara pumpenheten SwingCart gör kolvpumpen HeavyCoat 970 G rengöringsvänlig och kompakt vid förflyttning.
Den hydrauliska Airless-utrustningen är bensindriven och därmed mycket lämpad för användning på byggarbetsplatser utan strömförsörjning.
HC 970 är den prestationsstarkaste hydrauliskt drivna kolvpumpen WAGNER har.
Det rätta valet för stora ytor och ofta användning
Maximal prestanda: Med en utmatning av 12 l/min
Innovativa HeavyCoat produktegenskaper: Finns med bensin- eller elmotor, kan ombyggas inom få minuter - även bättre prestanda med SSP - snabbt containerbyte, enkel rengöring och transport tack vare svängbara pumpenheten SwingCart etc.
| Article number | 2332192 |
|---|---|
| Bearbetningsbart material | Latexfärger, dispersionsfärger, flamskydds- och tjockfilms material, zinkrika färger och pansarfärger, Airless-sprutspatel, sprutningsbara lim, antikorrosiva medel, tjocka beläggningsmaterial och bitumenliknande sprutmaterial |
| Max. munstycksstorlek | 0,056" |
| Max. matarmängd | 12,0 l/min |
| Driftstryck | 25 MPa |
| Vikt | 88 kg |
| Motoreffekt | 6 kW |
| Sugsystemsmöjligheter (ev. tillbehörsdel krävs) | stelt sugsystem |
| Teknik | kolvpump |
| Drivning | bensindriven |
| Explosionsskydd | nej |
