RRP 125.840,88 kr. incl. VAT
WAGNER-stempelpumpen HeavyCoat 970 E er den kraftigste pumpe i WAGNERs sortiment og drives hydraulisk. Airless-sprøjteanlægget er særligt velegnet til store erhvervsmæssige projekter, hvor der påføres materialer som brandhæmmende materiale, dispersionsmaling, latex, vævlim, korrosionsbeskyttelse, tykfilmsmaling, bitumen eller Airless-sprøjtespartel.
Den høje effekt på 10 l/min muliggør store slangelængder – det er perfekt i forbindelse med store projekter som facaderenoveringer eller byggesaneringer.
På grund af praktiske detaljer som det højdejusterbare håndtag og den drejelige pumpeenhed SwingCart er stempelpumpen HeavyCoat 970 E let at rengøre. Desuden letter den kompakte konstruktion transporten.
Den elektrisk drevne Airless-stempelpumpe HeavyCoat 970 E SSP er desuden udstyret med SSP øsestempel, der sikrer endnu højere ydelse.
Med en fødemængde på 10 l/min er HC 970 den hydrauliske stempelpumpe hos WAGNER med den højeste ydelse.
Med shovelventil, der sikrer ekstra høj ydelse (SSP)
Det rigtige valg til store flader og hyppig brug
Maksimal ydelse: Med en fødemængde på 10 l/min
Innovative HeavyCoat produktegenskaber: Model med enten benzin- eller elmotor, kan omstilles på få minutter – hurtig udskiftning af beholdere, hurtig rengøring og transport på grund af den drejelige pumpeenhed Swing Cart osv.
| Article number | 2332193 |
|---|---|
| Materialer, der kan forarbejdes | Latexmaling, dispersionsmaling, flammehæmmende materialer og tyklagsmaterialer, zinkstøv- og jernglimmermaling, Airless-sprøjtespartelmasse, spraylim, anti-korrosive midler, tyktflydende belægningsmaterialer og bitumen-lignende coatingmaterialer |
| Priskategori (kat. 1-5) | kategori 4 |
| Maks. dysestørrelse | 0,056" |
| Maks. fødemængde | 10,0 l/min |
| Driftstryk | 250 bar |
| Vægt | 103 kg |
| Motoreffekt | 5,5 kW |
| Spænding | 400 V / 50 Hz |
| Mulige ansugningssystemer (eventuelt med tilbehørsdele) | stift ansugningssystem |
| Teknologi | stempelpumpe |
| Drift | elektrisk |
| Eksplosionsbeskyttelse | nej |
