RRP 119.350,68 kr. incl. VAT
WAGNER-stempelpumpen HeavyCoat 950 G er et meget højtydende hydraulisk Airless-sprøjteanlæg og er særligt velegnet til store erhvervsprojekter, hvor der påføres brandhæmmende materiale, dispersionsmaling, latex, vævlim, korrosionsbeskyttelse, tykfilmsmaling, bitumen, Airless-sprøjtespartel el.lign.
Den høje effekt på 8 l/min muliggør store slangelængder – det er perfekt i forbindelse med store projekter som facaderenoveringer eller byggesaneringer.
På grund af praktiske detaljer som det højdejusterbare håndtag og den drejelige pumpeenhed SwingCart er stempelpumpen HeavyCoat 950 G let at rengøre. Desuden letter den kompakte konstruktion transporten.
Den hydrauliske Airless-enhed er benzindrevet og dermed perfekt til brug på byggepladser uden adgang til strøm.
Alsidig anvendelse på grund af høj pumpeydelse
Let på trods af sin høje ydeevne: Kompakte mål sikrer nem transport
Innovative HeavyCoat produktegenskaber: Model med enten benzin- eller elmotor, kan omstilles på få minutter – hurtig udskiftning af beholdere, hurtig rengøring og transport på grund af den drejelige pumpeenhed Swing Cart osv.
| Article number | 2332186 |
|---|---|
| Materialer, der kan forarbejdes | Latexmaling, dispersionsmaling, flammehæmmende materialer og tyklagsmaterialer, zinkstøv- og jernglimmermaling, Airless-sprøjtespartelmasse, spraylim, anti-korrosive midler, tyktflydende belægningsmaterialer og bitumen-lignende coatingmaterialer |
| Priskategori (kat. 1-5) | kategori 4 |
| Maks. dysestørrelse | 0,052" |
| Maks. fødemængde | 8,0 l/min |
| Driftstryk | 250 bar |
| Vægt | 76 kg |
| Motoreffekt | 4,1 kW |
| Mulige ansugningssystemer (eventuelt med tilbehørsdele) | stift ansugningssystem |
| Teknologi | Stempelpumpe |
| Drift | benzindreven |
| Eksplosionsbeskyttelse | nej |
