The PM 500 is a double diaphragm pump with a wide range of applications.


The PM 500 is a double diaphragm pump with a wide range of applications.
Double diaphragm pump for material transport/conveying and circulating systems. Ideal for paint supply. Up to 8 bar material pressure.
| Processable materials | Water-borne, Solvent-borne, Abrasive, shear sensitive, sensitive to moisture |
|---|---|
| Material Wetted Parts | Aluminium, PTFE (polytetrafluoroethylene), Stainless steel |
| Weight | 13.8 kg |
| Material outlet | I G 1'' |
| Compressed air connection | M G 1/4'' |
| Air inlet pressure | 2-8 bar |
| Max. Material Pressure | 8 bar |
| Volumetric Free Flow Rate | 75 l/min |
| Volumetric flow per double stroke | 500 cm³ |
| Sound level at 6 bar air pressure | 81 dB(A) |
| Transmission ratio (:1) | 1 :1 |
| Material temperature | 4-90 °C |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.