RRP 9.454,48 inklusive moms
Den sladdlösa färgsprutan FinishControl 4000 18V imponerar med sin obegränsade rörelsefrihet för målning av mindre föremål, reparations- och renoveringsarbeten. Med FineSpray-sprutfästet är FinishControl 4000 18V den perfekta partnern för applicering av färg och lack med låg viskositet. Batteriernas utmärkta värmehantering i kombination med den borstlösa motorn säkerställer förbättrad drifttid, längre livslängd och optimal sprutprestanda.
WAGNER är en del av det varumärkesöverskridande batterisystemet AMPShare från BOSCH. (Observera: Batteri och laddare ingår inte i leveransen).
XVLP-sprutning med hög luftvolym och lågt lufttryck (upp till 0,2 bar) för fin materialsönderdelning och perfekta ytor
FineSpray pistoltillsats - behaglig att arbeta med tack vare den låga spraydimman och den kompakta, extra lätta konstruktionen
1,8 mm runt munstycke för lacker och lasyrer
Borstlös, hållbar turbin för tyst arbete och minskat underhåll
Variabel reglering av material och luftmängd - för perfekt anpassning till det valda sprutmaterialet
Inställbar färgstråle - för perfekt anpassning till objektet
Filtervarningslampa - indikerar när filtret behöver bytas ut
AMPShare gemensamt batterisystem - många verktyg från många professionella märken kan kombineras, helt kompatibelt med 18 V verktyg från Bosch sedan 2008
| Article number | 2437348 |
|---|---|
| Bearbetningsbart material | Vatten- och lösningsmedelshaltiga lacker, lackfärger, oljor, släppmedel, alkydlacker, PVC-lacker, 2-komponentlacker, grundningar, filler. Med extra tillbehör: Dispersioner, latexfärger, lim, tätningsmedel |
| Driftstryck | 0,2 bar |
| Vikt | 1,3 kg (exkl. batteri) |
| Motoreffekt | 370 W |
| Teknik | XVLP/HVLP |
| Drivning | elektrisk |
| Explosionsskydd | nej |
| Behållarvolym | 1.000 ml |
