RRP 8.738,18 kr. incl. VAT
Den batteridrevne malersprøjte FinishControl 4000 18V imponerer med sin ubegrænsede bevægelsesfrihed til maling af mindre genstande samt reparations- og renoveringsarbejde. Med FineSpray-sprøjteforsatsen er FinishControl 4000 18V den ideelle partner til påføring af maling og lak med lav viskositet. Batteriernes fremragende termostyring i kombination med den kulløse motor sikrer forbedret driftstid, længere levetid og optimal forstøvningsydelse.
WAGNER er en del af AMPShare-batterisystemet fra BOSCH.
XVLP-sprøjteteknik med høj luftvolumen og lavt lufttryk (op til 0,2 bar) for fin materialeforstøvning og perfekte overflader
Sprøjtepistol FineSpray – behagelig at arbejde med p.g.a. minimal sprøjtetåge og kompakt, ekstra let konstruktion
1,8 mm rundstråledyse til lavviskose lakker og lasurer
Kulløs, robust turbine til støjsvag drift og minimal vedligeholdelse
Variabel regulering af materiale- og luftmængden, så det passer perfekt til sprøjtematerialet
Indstillelig materialestråle – kan tilpasses perfekt til objektet
Filteradvarselslys – viser, når filteret skal udskiftes
Fælles batterisystem AMPShare – meget værktøj fra mange professionelle mærker kan kombineres, fuldt kompatibelt med 18V-værktøj fra Bosch siden 2008
| Article number | 2437240 |
|---|---|
| Materialer, der kan forarbejdes | Vand- og opløsningsmiddelbaserede lakker, lakfarver, olier, slipmidler, alkydlakker, PVC-lakker, 2-komponentmaling, primere, fillere. Med ekstra tilbehør: Dispersionsmaling, latexmaling, klæbemidler, tætningsstoffer |
| Driftstryk maks. | 0,2 bar |
| Vægt | 1,9 kg (inkl. batteri) |
| Motoreffekt | 370 W |
| Teknologi | XVLP/HVLP |
| Drift | elektrisk |
| Eksplosionsbeskyttelse | nej |
| Beholdervolumen | 1.000 ml |
