Uniquely lightweight


Uniquely lightweight
Uniquely lightweight manual spray gun made of high-strength plastic for painting small parts as well as touch-up and decorative work. Water-based materials and solvent-based adhesives can be processed without any problems.
The Pilot Mini is ideal for a wide range of applications, including spot repair, touch-up work, leather coating, and even chocolate application.
With material-carrying parts made of high-quality stainless steel, the gun ensures a long lifespan and allows for the smooth processing of water-based materials.
Thanks to its lightweight design and high-strength plastic housing, the spray gun feels comfortable and warm in the hand, enabling fatigue-free work.
The spray gun offers a wide variety of nozzles with diameters ranging from 0.3 to 2.2 mm, enabling adaptation to various projects and requirements. For applications that require exceptionally high corrosion resistance, a version made of V4A (1.4571, AISI 316 Ti) is available.
| Técnica de aplicación | Airspray, Airspray - Convencional, Airspray - HVLP-Plus, Recubrimiento manual |
|---|---|
| Materiales mecanizables | A base de disolventes, a base de agua |
| Material de piezas líquidas | Acero inoxidable |
| Dimensiones | 135 x 43 x 247 mm |
| Peso | 379 g |
| Presión máxima de material | 8 bar |
| Nivel de sonido máximo | 85 dB(A) |
| Tamaño de la boquilla | 0,3-2,2 mm |

⚠️ La protección de rastreo avanzada está activa en su navegador. Por este motivo, el formulario no se muestra aquí. Desactive la protección de rastreo en la configuración de su navegador y vuelva a cargar la página.